Celý život jste tlustí. Jak najít cestu ze začarovaného kruhu?

Shutterstock.com - Břicho a boky a obezita

Na tlusté jedince společnost pohlíží s nedůvěrou, podezřením a dokonce averzí. Mohou si za to přece sami, nemají se přežírat. Pokud máte nadváhu, nebo jste dokonce obézní, lidé okolo vám to dají „sežrat“. Stáváte se terčem nejapných poznámek nebo dokonce posměšků. Jste v tom ale nevinně. Nikdy jste nechtěli být tlustí, ale nevíte, jak zhubnout. Přitom vlastně jíte docela málo. Mluví vám tato slova z duše? Pokud ano, povíme si, jak z toho začarovaného kruhu ven.

Závidíte hubeným v okolí

Nejspíše vás to už roky pěkně štve. Váš soused, kamarád, přítel, rodinný příslušník, kolega je krásně štíhlý jako tyčka. Přitom toho sní dvakrát tolik než vy a nepřibere ani deko. Vlastně tušíte, že jídlo s tím nemá skoro nic nebo pramálo společného. Jeden čas jste drželi dietu, nejedli nic jiného než to, co vám nařídil lékař, kromě vašich běžných jídel, a místo zhubnutí jste přibrali. Taková nespravedlnost! Jste z toho už zoufalí. Pořád jste tlustí a už kvůli tomu sami sebe téměř nesnášíte.

Nikdy jste nebyli štíhlí

Bojujete s nadváhou celý život. Baculatější jste byli už jako dítě. Tehdy vás možná utěšovali tím, že říkali, že z toho jednou vyrostete, třeba během puberty. Jenže nic takového se nestalo. Zkrátka nemůžete pateticky říct: „Když jsem byl/a mladý/a, vážil jsem pouhých šedesát pět kilo a podívejte se na mě teď.“ Ne, to o vás neplatí. Nikdy jste štíhli vlastně nebyli, a proto nikdy nikomu nechcete říct, kolik vážíte. Ani svému lékaři, ke kterému byste měli mít důvěru. Stydíte se za to. Když ještě přiberete, vaše výkonnost klesá. Zadýcháte se, každý pohyb vám trvá déle a dělá problémy.

Jím málo, přesto přibírám

Jako tlouštíci si kladete si otázku: Proč hubení lidé mohou jíst mnohem více než tlustí lidé, a přesto nepřibírají? Odpověď může znít: Hubení lidé jsou obvykle aktivnější než tlustí a lépe spalují. Bylo prokázáno, že hubení lidé vyzařují o 50 % více tepelné energie na kilogram než tlustí lidé. Tlouštíci by se proto dali přirovnat k vařiči bez ohně. Udržují uvnitř teplo, které se ale nemůže dostat ven a jídlo, které zkonzumují se tak ukládá ve formě tuku. Říká se, že tlustí lidé jedí příliš mnoho, přitom to nemusí být pravdou. Řada tlustých lidí jí málo, jenže jídlo se jim ukládá na tuk.

Musíte se snažit přelstít geny

Roli hraje dědičnost. Někteří jedinci zdědí sklon k tloušťce a nemohou si s tím pomoci, ať dělají, co dělají. Ano, sklon k tloušťce můžete zdědit, například pokud mají oba rodiče nadváhu nebo jsou obézní, ale není pravda, že s tím nemůžete vůbec nic dělat. Musíte se ale snažit mnohem více, než jiní, kteří dostali do vínku štíhlou postavu. Hledat cesty, jak zhubnout, spolupracovat s lékařem, nechat si poradit od výživových odborníků. Ovšem je také bohužel pravda, že nadváha může doprovázet některé nemoci způsobené nedokonalým fungováním žláz s vnitřní sekrecí žlázy, například štítné žlázy. Tito nemocní by měli být v péči lékaře.

Cesta k vítězství je dlouhá

U zdravého člověka, který má nadváhu nebo je obézní, jsou ale žlázy s vnitřní sekrecí většinou jenom málo aktivní, zkrátka pracují pomalu. Je třeba najít možnosti, jak je rozpohybovat. Cesta může být někdy klikatá, chce to hledat a čerpat ze zkušeností, přizpůsobovat jim stravu, ale výsledek potom stojí za to. Pokud ale najdete způsob, jak zhubnout – někomu může vyhovovat ketodieta jinému třeba nízkotučná dieta, paleo strava nebo cokoliv jiného, ještě jste zdaleka nevyhráli. Svoji novou hmotnost si potřebujete také udržet, a to může být dost svízelný úkol.

Nezbude vám, než se stále omezovat

Ptáte se, nač držet dietu, když po jejím skončení stejně ztloustnete? Ano, hrozí jojo efekt. Navíc všude kolem je tolik nezdravých lákadel co se týče jídla. Odolat je nesmírně těžké. Jaká je tedy odpověď na otázku, jak předejít tomu, abyste znovu nabrali kila, která jste tak těžce shazovali a tak dlouho hledali způsob, jak se jich účinně zbavit? Odpověď je nasnadě. Budete se muset omezovat nadále. Nikdy nejíst nad rámec svých energetických potřeb, naopak si nechávat rezervu – jíst méně. Váš příjem energie musí být v rovnováze s jejím výdejem, nebo ještě lépe výdej energie musí být o něco vyšší než její příjem. Dobrou zprávou je, že postupem času si na to zvyknete, už to budete považovat za normu a nedá vám to tolik námahy jako dříve. Pak to zvládnete.