Celulitida aneb pomerančová kůže: Dá se ovlivnit stravou a cvičením?

Shutterstock.com - jak na celulitidu

Dolíčky v kůži neboli pomerančová kůže není pouze problémem estetiky. Úzce souvisí také s životním stylem a zdravím. Když žena objeví na stehnech či hýždích známky typické pro celulitidu, obvykle vyrazí do drogerie a shání se po kosmetických přípravcích. Nechceme je zatracovat, ale mnohem více pomohou režimová opatření a pohyb. Přitom tyto dvě věci se velmi často podceňují.

Záležitost stehen a hýždí

Nejprve si vysvětlíme, co to vlastně celulitida je. Když pochopíme mechanismus jejího vzniku, zároveň se dostaneme na správnou cestu, jak její projevy redukovat nebo dokonce zabránit jejímu dalšímu vzniku. Pomerančová kůže se na lidském těle tvoří v partiích, které jsou zároveň nejtradičnějším místem usazování tuku. Máme tím na mysli především stehna a hýždě. Obvykle s celulitidou bojují hlavně ženy, ale nikde není řečeno, že se nemůže objevit také u mužů. U nich se tak děje obvykle tehdy, když trpí větší nadváhou. Jde o poruchu mikrocirkulace krve a lymfy ve tkáních.

Co způsobují výkyvy hormonů

Hlavní roli v dolíčkování kůže sehrávají výkyvy v hladinách pohlavních hormonů. Ty mají vliv na chování podkožního vaziva. Nerovnováha hormonů se tak stává příčinou tvorby tukových kapsiček, tedy podkožních útvarů obsahujících tukové buňky. V podkoží se zvětšují tukové buňky a tlačí se směrem k povrchu. Záleží potom na množství tuku, v jak velké míře se pomerančový efekt tvoří. Z výše uvedeného vyplývá, že jsou více ohroženy ženy, a to v období, kdy se jim mění hormonální hladiny, například tedy v těhotenství nebo také v menopauze. Úvahy některých lékařů směřují i k tomu, zda nemůže hrát roli také hormonální antikoncepce, ale zatím se nic podobného vědecky nedokázalo.

Pozor na funkci jater

Další věcí, která také způsobuje zrod tukových kapsiček v kůži, je zhoršená funkce jater. Tento životně důležitý orgán má na starosti zpracování tuků v lidském těle. V případě, že je metabolismus přijatých tuků horší, může mít vliv i na celulitidu. Proto je rozhodně užitečně zajímat se v případě vyššího výskytu celulitidy i o výsledky jaterních testů. Také svoji roli sehrává nadměrná konzumace alkoholu a stres. Ve hře samozřejmě zůstávají i další faktory, které ke vzniku celulitidy nemálo přispívají. Je to vyšší nadváha a obecně také nedostatek pohybu.

Nadváha jako negativní faktor

Mnohem častěji se celulitida objevuje u korpulentnějších žen, které se méně hýbou, než u aktivně sportujících štíhlých dam. Proto je pravidelný pohyb rozhodně dobrou prevencí před vznikem pomerančové kůže. Efektivně působí cvičení s důrazem na nejohroženější partie, tedy stehna a hýždě. Vyplatí se zařadit do svého každodenního programu pár cviků z této oblasti, tedy posilování uvedených svalů, které tak účinně zpevníte.

Cviky, které zpevní podkožní vazivo

Výborné jsou především výpady. Zanožování zase znamenitě podporuje vazivo hýždí. Výstupy na překážku podporují spalování tuků. Klasikou jsou pochopitelně také dřepy. Zkusit můžete i zvedání pánve vleže na zemi. Podceňovat byste neměli ani úklony, ač se to na první pohled nezdá, i ty mají pozitivní efekt na podporu uvedené skupiny svalů. Máte doma rotoped a dosud vám většinou sloužil jenom jako věšák na šaty? Tak ho rozhodně co nejdříve vezměte na milost. Při jízdě rozpohybujete dolní končetiny a rozproudí se vám lymfa, což napomáhá odbourávání tuků.

Vynechte jednoduché cukry

Chcete-li s celulitidou zatočit, potom potřebujete zdravý jídelníček. V čem spočívá? V první řadě zapomeňte na jednoduché sacharidy. Vynechávejte bílý cukr, zákusky, bílé pečivo, koláče, dezerty. Jestliže to nezvládnete najednou, dělejte to postupně. Odstraňte zkrátka ze svojí stravy nadměrné množství sacharidů a pakliže budete nějaké konzumovat, sázejte hlavně na sacharidy komplexní, které se do krve uvolňují postupně.

Zapomeňte na živočišné tuky

Platí také omezení tuků, tedy těch živočišných. Zapomeňte na smažená a fritovaná jídla, smetanové omáčky. Naopak se soustřeďte na konzumaci potravin s vysokým obsahem zdravých nenasycených tuků. Nezapomínejte proto na ryby jako je tuňák nebo losos. Také semínka jako dýňová, lněná, chia mají vysoký obsah těchto tuků a kromě toho vám zajistí i minerály a stopové prvky.

Soustřeďte se na podíl zeleniny, doplňujte zinek

Velmi užitečným opatřením je zvýšení podílu zeleniny v jídelníčku. Ideální je konzumovat zeleninu buď v syrovém stavu nebo po krátké tepelné úpravě. Nejoptimálnější je vařit zeleninu na páře, která je z pohledu přípravy nejšetrnější pro zachování množství vitamínů. Většina vitamínů se totiž při delším varu a vyšších teplotách rozkládá. Zelenina napomáhá tvorbě pevného podkožního vaziva, a to zejména zelenina kořenová jako mrkev nebo také špenát. Důležitý je u této zeleniny podíl vlákniny. Měli byste zařadit i kvalitní rostlinné bílkoviny z luštěnin (fazole, hrách, čočka). Zaměřte se také na zvýšení podílu konzumace zinku, protože tento prvek mimo jiné v lidském těle plní i úlohu podporovatele tvorby kolagenu, který je základem pro vazivovou tkáň.

Omezte solení

Dále byste měli omezit konzumaci soli, tedy nejenom solení pokrmů, ale také podíl konzervovaných potravin, které samy o sobě obsahují větší množství soli právě kvůli zajištění delší trvanlivosti. Totéž platí o polotovarech a instantních pokrmech, v obojím najdete nadměrné množství soli. Často i jedno takového jídlo znamená, že nejenom dosáhnete na celou maximální doporučovanou denní dávku soli, ale i ji mnohonásobně překročíte a to je samozřejmě špatně. Množství soli ovlivňuje rovnováhu vody v lidské těle. Pokud jí konzumujete příliš, i to má negativní vliv na podporu celulitidy. Omezením solení také předcházíte zdravotním potížím, a to vysokému krevnímu tlaku a problémům s ledvinami.

Bez pitného režimu to nejde

Když přemýšlíte, jakými postupy zabránit vzniku celulitidy, nezapomínejte na pitný režim. Správné doplňování tekutin je také nesmírně důležité. Nepijte nárazově, ale po menších dávkách během celého dne. Tak nejlépe naplníte potřeby svého organismu. Nejvhodnějším nápojem je kvalitní čistá neperlivá voda, nebo také bylinkové čaje.

Pomoci mohou i krémy a zábaly

Doplňkem boje proti celulitidě se mohou stát i rozmanité zábaly, masáže a krémy. Jde totiž především o to účinně prokrvit pokožku v oblasti stehen a hýždí. Pomáhají krémy se zázvorem a kofeinem, kapsaicinem, černým pepřem nebo skořicí. Můžete zkusit kávové nebo skořicové zábaly. Ovšem musíme podotknout, že kosmetika je zde pouze doplňkem, který sice pomůže, ale problém neodstraní. Zabránit vzniku celulitidy dokážete jedině v případě, že změníte jídelníček a budete mít dostatek pohybu.