Caniscross aneb běh se psem. Jak sportovat se čtyřnohým přítelem?

Pes a caniscross

Češi se řadí k milovníkům psů. Patří k národům, který tyto čtvernožce v hojné míře chová. Pro chovatele je společnost jejich čtyřnohých miláčků vítanou příležitostí k fyzickému pohybu. Nemusí ale zůstat jenom u procházek. Jak s psími miláčky sportovat, aby z toho měli radost a užitek oba účastníci pohybových aktivit – tedy vy i váš pes?

Pocítíte radost z pohybu

Už samotná přítomnost vašeho milovaného čtvernožce vás nutí jít ven. Musíte se zkrátka hýbat, pes potřebuje vyvenčit. I malinká plemena si žádají alespoň trošku pohybu na čerstvém vzduchu a co teprve ta větší? Ty už prostě potřebují k životu pořádně se provětrat. Prozkoumávat terén, čmuchat, chodit a poté radostně běhat – taková je zkrátka jejich přirozenost. Máte-li většího psa, zkuste s ním běhat. On to uvítá, svého páníčka a šéfa smečky pěkně prožene. Takové nadšení z běhu jako u svého psa hned tak neuvidíte. Vy si zlepšíte fyzickou kondici a oba budete zářit z endorfinů vyplavených do krve. Uvolněný běh v parku se svým čtvernožcem ale můžete povýšit i na sportovní disciplínu, která má svoje pravidla. Nazývá se caniscross. Co od ní můžete očekávat?

Omezení neexistují

Caniscross je sportovní běh se psem, který uspokojí tělesně i duševně oba účastníky. Vy se díky němu postupně dostanete do skvělé fyzické formy. Pes se unaví a bude mít radost, že vy, jeho páníček, sdílíte tuhle aktivitu s ním. Oba budete nadšení a společný pohyb vás bude bavit. Co více si přát? Při tomto sportu navíc neplatí omezení. Nejde o to, jak velký je váš pes ani o jakou jde rasu. Nepotřebujete žádné předchozí sportovní zkušenosti, jenom chuť a nadšení to zkusit. Výhodou je i skutečnost, že tréninky a případně i závody se stávají příležitostí k setkávání. Potkáte na nich spoustu různých lidí a psů. Můžete se seznámit, pobavit se, vyměnit si zkušenosti. To je skvělá příležitost.

Výběr vybavení neuspěchejte

Bez čeho se neobejdete? Pořiďte si sedák a pro svého čtvernožce postroj a odpružené vodítko. Nebojte se, nebude to drahé. Velkou výhodou je i skutečnost, že tohle vybavení pořídíte jednou a vydrží vám potom na dlouhá léta. I proto si na výběru dejte záležet a rozhodně nespěchejte. Klidně se poraďte s někým, kdo už má zkušenosti. Může vám poskytnout neocenitelný tip. Tréninky s dalšími nadšenci vám umožní vybavení pořádně otestovat.

Štěňatům dopřejte čas

Pes je z běhu nadšený. Dodává mu adrenalin. O to více, když může soupeřit s dalšími čtvernožci. Běžet pro psa znamená zároveň tahat náklad. Když bude běžet, nebude vnímat, že něco táhne, prostě prožívá radost z běhu. Ovšem nadchnout psa pro společné závody, to chce také čas. Určitě byste neměli zapřahat štěňata. Nechte všemu čas. Do postroje upněte pejska, kterému je více než rok a u větších plemen klidně počkejte až do jeho 16 měsíců. Když počkáte, bohatě se vám to vrátí. Váš dospělý a vyrovnaný pes bude mít chuť s vámi běhat v zápřahu.

Pro psa je závod adrenalin

Možná pocítíte chuť se svým psem v caniscrossu závodit. To už ale přece jenom chce nějaké zkušenosti. Nejde ale jenom o to vítězit, protože vítěz je vždy pouze jeden. A co ti ostatní? Nejde jenom o to být první, ale zároveň si vychutnat atmosféru. Zkrátka si závody skutečně užít. Podobně na tom budou i psi. I pro ně půjde o víc než jenom lehké vzrušení před startem a nasávání atmosféry, ve které si budou moci změřit svoje síly s konkurencí. Pro psa je závod radost. Během něho pracuje s emocemi, zažije adrenalin ze soutěžení. Existují různé disciplíny, klasický caniscross, ale také běhy přes překážky. Můžete je vyzkoušet, ale když to psa nebude bavit, nic se neděje. Nejde o to být první a závodit, ale hlavně si užít společný pohyb. Když vás běhání nebaví, existují i jiné cesty, jak se hýbat se psem. Bikejoring je jízdou na kole se psem, můžete také jezdit se psem na koloběžce nebo s ním běžkovat.