Alkohol je kalorická bomba. Pozor na pití nejenom na Silvestra

Alkohol je cestou k lepší náladě a větší zábavě. Také jde ale o cestu, jak výrazně negativně ovlivnit nejenom naše zdraví, ale i naši váhu. Alkohol je totiž velkou kalorickou bombou. I když se to na první pohled nezdá, tak i malá sklenička obsahuje tolik kalorií, jako velká porce jídla. Proto nejenom na Silvestra přemýšlejte, co si dáte k pití, a hlavně kolik toho bude.

Co si dáte k pití?

Přemýšlíte nad tím, co budete na Silvestra pít? Jestliže si hlídáte i svou linii, je dobré vědět, že kalorickou bombou jsou v podstatě všechny alkoholické nápoje, bez ohledu na ty, styl výroby, nebo kvalitu. Pro orientaci v tom, kolik kalorií s každým nápojem do těla dostanete, poslouží tento krátký přehled:

  • 0,5 litru desetistupňového piva – zhruba 770 kJ

  • 2 deci suchého bílého vína – zhruba 500 kJ

  • 2 deci vermutu – zhruba 1 200 kJ

  • 0,04 litru (panák) – zhruba 470 kJ

Hodnoty porovnejte s běžnými jídly

A nyní si tyto hodnoty porovnejte s běžnými jídly. Třeba s obyčejným rohlíkem, nebo s houskou. Jeden kus pečiva obsahuje asi 550–600 kJ. Počty jsou v tomto případě jednoduché. Pár skleniček piva nebo vína, k tomu nějaký aperitiv a vše zazdít několika panáky je kombinací, jako byste snědli pěkných pár kusů pečiva. U něho víte, jak je při dietě špatné. A stejně tak škodí i jakýkoliv konzumovaný alkohol.

Jak Silvestra zvládnout?

Pokud se nechcete zcela vzdát alkoholu, vybírejte, pokud možno ten čistý. Jakákoliv příchuť a přidaný cukr zvyšuje kalorickou hodnotu. Dále myslete na to, že byste to s jeho konzumací rozhodně neměli přehánět. K tomu přidejme i to, že byste se měli věnovat i nějakému tomu sportu. Jak v den silvestrovské oslavy, tak i na Nový rok. Když už kvůli alkoholu trochu zhřešíte, nebude to mít až tak velké následky, kterých se tolik obáváte.