8 dobrých důvodů, proč hubnout právě na podzim

Výpočet BMI - Máte dostatek pohybu?

Úvodní otázka by vlastně měla znít trochu jinak, i když to bude na první pohled kostrbaté, a sice Proč nehubnout právě na podzim? Hubnout totiž můžete kdykoliv, v jakémkoliv ročním období, ať je jaro, léta nebo třeba právě podzim. Nikdy není pozdě. Kdo své rozhodnutí odkládá, hledá vlastně jenom výmluvy pro situaci, že se mu do hubnutí nechce. Zkusíme tedy shrnout důvody, proč je právě podzim vhodným obdobím k tomu, abyste zkusili se poprat s nadbytečnými kilogramy.

Vytěžte maximum kladů 

Je pravda, že každé roční období má svoje výhody, na kterých můžete svůj hubnoucí program postavit a přizpůsobit se jim, Ze všeho se dá něco kladného vytěžit. Můžete přizpůsobit ročnímu období charakter stravy, způsob pohybu. Zkrátka na maximum využít aktuální situaci. Nečekat na jaro, nevymlouvat se. I podzim je vhodná doba, k tomu postavit se svému problému čelem. Nerezignovat a snažit se.

Využijte každé hezké chvilky pro pohyb venku

Je nevlídno a sluníčko vykoukne jenom občas. Když už nás poctí svojí krátkou návštěvou, většinou je stejně zima. Přesto se snažte využít každý okamžik, kdy se objeví, a vydejte se mu vstříc. Poctěte ho pohybem, Skvělá je chůze, nordic walking, běh. Pozitivum tohoto období je třeba to, že už venku je minimum alergenů, které ztrpčovaly život spoustě lidem. Takže ti, pro které jaro a léto patřilo kvůli alergiím k náročným obdobím, nyní mohou směle ven a využít situace. Vynahraďte si to, vychutnejte si každý hezký okamžik na čerstvém vzduchu. I obyčejná procházka vám pomůže rozproudit krev a nabudit tělo, aby nezlenivělo.

Výzvou se stává najít si nové pohybové aktivity doma

I když už podzimní plískanice za okny vrcholí a na cvičení venku, třeba běhání, už to zkrátka většinou není, přesto byste neměli vyškrtnout pohyb ze svého programu. Naopak jde o velkou výzvu, jak si najít jiné pohybové aktivity. Soustřeďte se na různé domácí lekce. Projděte si internet a vyzkoušejte třeba nějaké aktivity se známý cvičiteli. Můžete si v klidu domova zkusit něco nového a třeba vás to zaujme a obohatí váš pohybový program. Pro příště se to stane součástí vašeho života. Plusem je, že máte na zkoušení teplo a klid domova a když vám nějaká aktivita nesedne, jednoduše ji opustíte a zkusíte jinou. Nenechte se do ničeho nutit, hledejte pohyb, který vás bude bavit, uspokojovat, budete se na něj těšit.

Cvičení vám podstatně zlepší náladu

Podzim je zkrátka perfektní dobou, kdy zařadit do svého programu online cvičení. Můžete s ním výborně bojovat proti podzimním splínům. Nastal šedivý den a vy máte podobně šedivou náladu. Zkuste si ji nějak zpestřit. Opusťte postel, kde jste byli zavrtaní v peřině. Protáhněte se, zapněte obrazovku. A už to jede. Jeden cvik, druhý. Najednou zjistíte, že den už není tak šedivý, jak se předtím zdál. To souvisí s tím, jak se vám do krve uvolňuje adrenalin. Prosvítíte si den pohybovou aktivitou a hned budete mít lepší náladu a uděláte něco pro svoje zdraví a hubnutí.

Zjara překvapíte okolí štíhlou postavou

V létě jste společně se sluníčkem nejspíše nabrali docela hodně energie. Ta vás nejspíše pomalu začíná opouštět. Vy ale teď víte, že budete dlouhou dobu, tedy celý zbytek podzimu chodit v dlouhých bundách, kalhotách, kabátech. Proto pokud jste se svými tělesnými proporcemi nějak nespokojení, právě teď s nimi především v teple domovů, posiloven, fitness center a jiných pohybových center můžete postupně něco udělat. Vaší motivací bude skutečnost, že zatímco teď chodíte zachumlaní do teplého oblečení, zjara potom svoje okolí překvapíte krásnou štíhlou postavou. Právě z těchto důvodů je podzim vhodným okamžikem k tomu, začít s pomalým a zdravým hubnutím. Máte na to dost času, nic nemusí jít okamžitě, protože svoje křivky nebudete muset nějakou dobu každému ukazovat odhalené.

Sportem utužíte letitá přátelství

Pohyb podpoří také přátelství. Míjeli jste se v létě s kamarády a kamarádkami, protože někdy měl dovolenou nebo byl venku na chatě, chalupě, či třeba zaskakoval za kolegy v práci, kteří zrovna měli dovolenou? Potom se pro vás podzim stane vítaným časem k setkávání s přáteli. Takové potkávání může proběhnout na lekcích tanců, aerobiku, zumby, pokud jde o něžné pohlaví tedy ženy. Společně protáhnete tělo, poklábosíte, proberete, co je nového, a přitom shodíte nějaké to kilo. Pánové se zase sejdou v posilovně nebo si mohou někam do haly či tělocvičny zahrát fotbal, basketbal, nohejbal, bowling nebo cokoliv jiného. Možná se ze pravidelných sportovních lekcí stanou hezké rituály, které zpříjemní podzimní dny, a ještě vám pomohou od trochy nadbytečného tuku. Společný zážitek vás dobře naladí.

Můžete využít vitamíny nabitou sezónní zeleninu

Bez kvalitní zdravé stravy ale kila pochopitelně dolů nepůjdou. I na podzim můžete udělat nějaké změny v jídelníčku. Především se snažte ve svůj prospěch využít sezónní suroviny. Výborná je červená řepa, která se vyznačuje močopudnými a detoxikačními účinky. Záleží na vás, v jaké podobě ji budete konzumovat. Nabízejí se různé možnosti, a to saláty, šťávy, kompoty. Spousta lidí má červenou řepu z dob minulých spojenu s nepříliš vábným kompotem ze školních jídelen, ale zůstat v tomto stereotypu je velká škoda. Řepa je chutná, pokud se vám tohle stalo, zkuste překonat odpor a dát jí šanci v jiných podobách, například v polévce. Pro někoho může být problémem její výrazná chuť, v takovém případě ji třeba v salátu zkuste kombinovat se sladší mrkví nebo se zelím. Také řepnou šťávu můžete pro jemnější chuť smíchat s mrkvovou. Další zeleninou, která má velký potenciál je dýně, která se dá připravit v kuchyni na spoustu skutečně rozmanitých způsobů a také zelí s vysokým obsahem vitamínu C.

Dostáváte šanci vyzkoušet polévky na rozproudění metabolismu

Šanci by ve vaší kuchyni měla dostat také různá kořenová zelenina, a to jak mrkev, tak petržel a celer. Vhodnější, než studené saláty vhodné na léto je ale její teplá podoba, která zahrnuje husté zeleninové polévky. Ovšem lepší, než nudle z bílé mouky je přidávat do nich na zahuštění ovesné vločky, které vám dodají spoustu vlákniny a dalších živin a vitamínů. Polévka vás zahřeje a je chutná. Můžete na podzim polévky rovnou snídat. Je to výborné jídlo na úvod dne, které vás zasytí a povzbudí metabolismus. Nemusíte se bát přidat do polévky koření, zejména takové, které zahřívá, jako například chilli, zázvor, kari nebo fenykl. Pokud budete polévky z masa nebo luštěnin, získáte navíc ještě slušnou porci bílkovin.

Okusíte blahodárné působení jablek a ořechů

Nezapomeňte na podzimní ovoce. Právě ono vám může dodat spoustu vitamínů pro nadcházející zimu. Výborná jsou jablka, která patří k vynikajícím zdrojům vlákniny a vitamínů, byť jimi v honbě za cizokrajným ovocem často trochu pohrdáme. Není ale vůbec špatný nápad mít jablko kdykoliv při sobě jako velmi dobrou svačinu. Dejte si ho do kabelky nebo batohu. Když vás přepadne hlad, zaženete ho s ním. Na hubnutí jsou jablka dobrým tipem. Můžete zařadit i hroznové víno a švestky, ale pozor, tady se nachází už poměrně velké množství sacharidů, takže opatrně s nimi. Na podzim jsou báječné také oříšky jako zdroj zdravých nenasycených mastných kyselin. Takže když budete potřebovat doplnit energii, nasypte si misku oříšků. Navíc vitamínů ze skupiny B v nich podporuje nervovou soustavu.