7 rad, jak zkrotit večerní chutě na sladkosti

Shutterstock.com - noční vyjídání lednice

Pravděpodobně jste už mnohokrát zažili. Každodenní kolotoč pracovních a rodinných povinností vám nedá ani na chvíli vydechnout. Pobíháte, zařizujete, konáte a jídlo jde leckdy trochu stranou. Máte na něj málo času, něco slupnete jenom tak v chvatu. Teprve s příchodem večera máte konečně chvíli času sami na sebe. Tehdy ale přichází chuť na sladké. Tělo vysílá sos, vždyť byste si přece nějako odměnu za celodenní stres zasloužili. Jak si s tím poradit?

Starejte se o svoje tělo celý den

Nejde jenom o to, dokázat odolat sladkému. To může být po velmi náročném dnu vyčerpávající a těžké. Důležité ovšem je, dodržovat zásady, s jejichž pomocí se bez dopování sladkostmi obejdete. Jednoduše na ně nebudete mít chuť. Budete-li se o potřeby svého těla starat během celého dne, nebudete ho zanedbávat, potom mu dodáte dostatek těch správných živin. Nebude trpět jejich nedostatkem a hlásit se o slovo večer, té nejméně vhodné době na konzumaci sladkostí. Váš mozek potom nebude volat po dalším palivu v podobě sacharidů. Jak na to?

Jezte pravidelně, pestře a vyváženě

Jádrem je celodenní pestrá a vyvážená strava. Neodkládejte jídlo na dobu až potom, až budete mít čas. Rozvrhněte si svoje aktivity tak, abyste měli každé zhruba tři hodiny čas na jídlo. Nejde jenom o snídaní, oběd a večeři. Nezapomeňte na malé svačiny mezi hlavními jídly. Stačí malá porce. Ovoce, jogurt, sýr. Něco co vás zasytí a organismu dá živiny. Velmi důležité také je dodržovat u jídel trojpoměr sacharidů, bílkovin a tuků. Protože pokud tělu některou z těchto složek nedodáte, bude se jí dožadovat právě různými chutěmi. Tedy, když u jednoho jídla budou převažovat sacharidy a tuky na úkor bílkovin, měli byste pamatovat na to, že u dalšího pokrmu podíl bílkovin navýšíte. Když bude vaše strava pravidelná a takto vyvážená, nebudete dostávat večer hlad. Jakmile ale nedáte tělu, co potřebuje, večer se ozve a bude to chtít o to naléhavěji. Musí prostě vyrovnat deficit. Mějte sami sebe natolik rádi, abyste si dopřáli kvalitní a pravidelný pokrm po celý den.

Nezapomínejte na sport

Pohyb a sport během odpoledne je další formou, jak zabránit večernímu sladkému nášupu. Tělo díky němu bude příjemně unavené pohybem a nebude žádat sacharidový doping. Proto když přijdete z práce, jděte se provětrat. Pomůže svižná procházka, můžete si zaběhat, zajezdit na kole, vydat se do posilovny, na lekci aerobiku. Prostě vyberte si fyzickou aktivitu, která vás bude bavit. S její pomocí si vychutnáte radost z pohybu, příjemně se unavíte, do krve se vám vyplaví endorfiny. Hezký pocit na těle a na duši si vytvoříte mnohem lepším a zdravějším způsobem než tím, že vyluxujete ledničku.

Jezte pomalé sacharidy

Jestliže často pociťujete večer chuť na něco sladkého, na vině může být i skutečnost, že vaše tělo dostalo během celého dne jenom velmi málo paliva pro mozek v podobě sacharidů a teď se hlásí o slovo. Zkrátka žádá o doplnění vzniklého deficitu. Hrozí to zejména v případě, že jste sacharidů dodali málo a hlavně převažovaly ty jednoduché. Tento druh sacharidů vás totiž nezasytí. Způsobí jenom výkyv hladiny krevního cukru – ta prudce naroste a zase klesne, což je samozřejmě špatně. Proto je lepší se těmto jednoduchým sacharidům z bílého pečiva a sladkostí pokud možno vyhnout. Způsobují jenom další chutě na sladké, dostanete po nich hlad a nepřinášejí tělu žádné živiny. Dávejte raději přednost pomalým sacharidům, které získáte například z celozrnných potravin – z celozrnné rýže, těstovin a pečiva nebo z ovesných vloček – ty patří k ideálnímu zdroji energie na delší dobu. Dobré jsou i luštěniny.

Dejte si druhou večeři

Že se druhá večeře zapovídá? Ale kdeže, to není pravda. Podstatné ovšem je, co si k ní dopřejete. Musíte vsadit hlavně na bílkoviny, které vás dostatečně zasytí. S jejich pomocí omezíte chuť na sladké – jednoduše budete plní, ovšem mnohem lepším způsobem, než když se nacpete sacharidy. Množství energie, kterou tělu doplníte, ale nebude příliš veliké. Nejvhodnějším pokrmem k druhé večeři je bílý jogurt nebo jiná nepříliš tučná bílkovina. Na druhou stranu, jestliže si druhou večeři dopřejete, nezapomínejte na zásadu, že byste neměli jíst později než dvě hodiny před usnutím.

Zdravé tuky hrají roli

Spousta lidí se konzumace tuků obává, ale důležitý je jejich správný výběr. V případě, že si dopřáváte tuky nezdravé nasycené, pak veškeré energie jde v těle přímo do tukových polštářů. Nepříjemně hýbat se bude i hladina glykémie. Povzbudíte tím chutě na sladké. Jestliže budete mít k obědu tučné vepřové se zelím a knedlíkem, pak vás nejspíše večerní chutě přepadnou, jelikož mozek si bude žádat sacharidy. Zvolíte-li ale pokrmy se správným obsahem omega 3 a omega 6 mastných nenasycených kyselin, potom pomáháte udržet hladinu glykémie stabilní. Velmi důležité je doplňovat nenasycené mastné kyseliny – dodají je rybí pokrmy, mandle, oříšky, rostlinné oleje.

Zabavte se, ať vás lednička neláká

Samostatnou kapitolou je i mlsání, ke kterému dochází z pouhé nudy. Nenapadá vás nic užitečného, co byste mohli dělat. Procházka kolem ledničky, jeden pohled a šup už je otevřená, ani nevíte jak. Jindy zase zasednete k televizi a tak nějak nevědomky baštíte ňamky, které jsou v dosahu. To je chyba. Dobrým nápadem je nějak se večer zabavit. U televize třeba plést, dát si nějaký úkol, třeba uklidit skříň, chlapi mohou něco opravit. Úkolem zaměstnáte ruce a nezbydou už myšlenky na nějaké vyjídání ledničky.