7 nejznámějších superpotravin pro zdraví i posílení imunity

Chia Proteinový koktejl - Shutterstock

Co jsou superpotraviny? Stručně řečeno jsou to potraviny, které kromě nasycení poskytují zdraví prospěšné látky, živiny, vitamíny nebo antioxidanty ve velmi koncentrované dávce už v jednom kusu. Stačí si tak dát velmi malé množství dané potraviny pro vylepšení zdravotního stavu, kondice nebo imunity. Některé superpotraviny navíc osahují takové množství antioxidantů, že účinně bojují proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakovinného bujení, cukrovce a mnoha dalším onemocnění. V neposlední řadě posilují kondici, včetně té sexuální, a mají pozitivní vliv na obranyschopnost, což se hodí nejen v době respiračních onemocnění a koronaviru. Jaké jsou nejznámější superpotraviny?

Acai berry

Říká se jim zázračné bobule z Amazonie, mají totiž blahodárné účinky na kardiovaskulární systém a obsažené antioxidanty účinně působí na fungování oběhové soustavy. Právě velké množství antioxidantů je největší předností bobulek, které připomínají tmavé hroznové víno. Umí dodat také zdravou energii, jsou přírodním životabudičem, který používají sportovci po celém světě.

Aloe vera

Je skvělou superpotravinou díky obsaženým vitamínům A, C, E, řady B a minerálům, jako jsou hořčík, vápník, fosfor nebo draslík. Šťáva z aloe vera posiluje imunitu, klidní trávicí obtíže a udržuje hladinu látkové výměny, čistí od toxinů, ale pomáhá též zhubnout. Aloe vera gel však také účinně působí zvenku, hojí rány, popáleniny, působí na ekzém a lupénku.

Goji

Plody kustovnice čínské jsou aspirantem na nejúčinnější superpotravinu, protože obsahují obrovské množství vitamínů, minerálů a stopových prvků, aminokyseliny a celé spektrum polysacharidů. Plody podobné šípkům nebo rozinkám podporují imunitu, vitalitu, dlouhověkost, ale také sexuální výkonnost. Jsou účinné v boji proti kardiovaskulárním chorobám a rakovině.

Chlorella

Sladkovodní jednobuněčné řasy obsahují velké množství chlorofylu. Umí na sebe vázat těžké kovy a toxiny, chlorella je výborná pro detoxikaci organismu. Preventivně jí lze užívat pro podporu imunity a přecházení virových onemocnění nebo kardiovaskulárních onemocnění. Velmi dobré je použití pro normální fungování jater a zlepšení trávení.

Mladý ječmen

Další zástupce z řady zelených superpotravin, navíc obsahuje velké množství bílkovin, několikanásobně více vápníku než mléko nebo sýry a zásadní množství železa. Kromě toho obsahuje další vitamíny, minerály a aminokyseliny. Nápoj z mladého ječmene funguje jako životabudič a vitamínová bomba, co posílí imunitu v době koronaviru nebo chřipkových onemocnění.

Chia semínka

Rostlina z čeledi šalvějových je původem z Mexika a jedlé plody používali v léčitelství již Aztékové. Semínka obsahují velké množství sacharidů, bílkovin, vitamínu B, thiaminu, niacinu a riboflavinu. Umí stabilizovat hladinu cukru v krvi, jsou pomocníkem při hubnutí, protože snižují pocit hladu a velmi dobře působí na srdce, cévy i fungování mozku.

Konopná semínka

Komplexní zdroj vitamínů, minerálů a nenasycených kyselin? To jsou konopná semínka, která posilují obranyschopnost organismu, blahodárně působí na kardiovaskulární systém a fungování mozku. Přidávají se do salátů, polévek nebo jogurtu. Navíc neobsahují lepek, takže jsou vhodná pro celiaky.