7 nápojů pro zahřátí v chladných dnech

Kakao a čokoláda, proteinové nápoje - Shutterstock.com

Na podzim při příchodu domů se potřebujete něčím zahřát. Někdo si připraví grog, svařák nebo punč, ale ruku na srdce, myslíte si, že jsou tyto nápoje zdravé? Jejich výživová hodnota je prakticky nulová, naopak obsahují spoustu nadbytečné energie, kterou nedokážete spálit. Svůj organismus můžete po návratu z procházky potěšit i jinak, mnohem zdravěji.

S kakaem proti depresím

Vzpomínáte na dětství, na vůni horkého kakaa? Dopřejte si ho. Ovšem různým kakaovým směsím se v obchodě obloukem vyhněte. Nepřinesou vám nic zdravého, jenom zatíží organismus spoustou aditiv, barviv, konzervantů a cukru. Bývají hodně kalorické. Sáhněte raději pro kvalitním holandském kakau. V horkém mléce rozmíchejte lžičku kakaa a přidejte lžičku medu. Kakao se řadí k superpotravinám s vysokým obsahem polyfenolů, které pomáhají průtoku krve v mozku a zlepšují tím jeho funkce. Má pozitivní vliv na snížení krevního tlaku, tím pádem klesá riziko mozkové mrtvice a infarktu. Zároveň je kakao účinné proti příznakům deprese.

Ovocné pyré pro lepší náladu

Horký ovocný kompot je další skvělou volbou, jak si zlepšit chladný večer. Pokrájejte jablka a na kousky a vhoďte do hrnce s vodou. Přihoďte tyčinku celé skořice a tři hřebíčky, Ovoce povařte, nejlepší je, když si vyberete dobře rozvářivou odrůdu jablek, vykouzlíte s minimální námahou chutné horké pyré. Můžete dosladit medem. Jablka byste si měli pravidelně dopřávat, najdete v nich velké množství vitamínu C, který zvyšuje imunitu a posiluje srdce a krevní oběh. Obsahuje i trochu thiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), vitamínu B6 a E a také karotenu. Antioxidanty v jablkách chrání před vznikem rakoviny. Kromě toho konzumace plodů snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a krevního cukru. Kousání jablek posiluje dásně, které pak netrpí záněty. Vysoký obsah vlákniny pektinu pomáhá rozproudit trávicí systém. Obrovskou výhodou jablek je, že obsahují asi 83 % vody. Plody nejsou příliš kalorické, a proto ideálně doplňují dietu. Hubnete? Dopřejte si syrové jablko k svačině. Ale pozor, rozhodně ho neloupejte, jablečná slupka je vynikajícím zdrojem minerálů, například fosforu, železa, draslíku a hořčíku.

Zázvor rozproudí metabolismus

Skvělým životabudičem se stává i zázvorový čaj, který si můžete dopřát nejenom odpoledne a večer po příchodu domů, ale klidně i ráno místo kávy – naladí ho do nového dne. Žlutě zbarvený kořen vykazuje zahřívací účinky a skvěle rozproudí metabolismus. Posílí imunitní systém, pomáhá trávení, je dobrou zbraní proti nachlazení a chřipce. Doslaďte medem. Platí ale také pravidlo, že byste nápoje měli sladit co nejméně a pokud už se pro slazení rozhodnete, vystříhat se bílého cukru a zvolit raději třeba med nebo jiné přírodní sladidlo, které není průmyslově zpracované.

Punč bez alkoholu

Zdravý nealkoholický punč si můžete připravit z bezinek. Smícháte 250 ml bezinkové šťávy, 250 ml jablečné šťávy, přidáte tyčinku skořice, dva hřebíčky a dvě lžíce šťávy vymačkané z citronu. Přiveďte k varu a povařte 5 minut. Obecně je lepší volit horké nápoje bez alkoholu, protože ten kromě pořádné opice nic dobrého tělu nepřináší. Jenom znamená další zbytečné kalorie navíc, což je ve chvíli, kdy chcete hubnout, ta nejhorší volba.

Lahůdka pro milovníky exotiky

Máte-li rádi exotiku, uvařte si masala čaj, který pochází z Indie a je známý i pod názvem yogi čaj. Jde o směs černého čaje, mléka, koření a sladidla. Kupte si kvalitní černý čaj, ideálně Assam. Svařte mléko s kořením na masala čaj – v každém koutu Indie má směs koření trochu jiné složení. Obvykle v ní nechybí kardamom a zázvor, fenykl, pepř, anýz, chilli, hřebíček, muškátový oříšek a pomeranč. Buď si můžete směs koupit hotovou anebo si ji namícháte podle vlastní chutí. Smíchejte svařené kořeněné mléko s horkým čajem a doslaďte podle chuti, nejlépe medem. Dodá vám spoustu energie, díky obsahu koření jako zázvor nebo chilli má dokonale prohřívací efekt.

Čokoláda pro dobrou náladu

Horká čokoláda potěší duši i žaludek. Budete na ni potřebovat 500 ml mléka, 90 g kvalitní hořké čokolády a 1 vanilkový cukr. Mléko zahřívejte a během toho do něj nalámejte kousky čokolády a přisypte vanilkový cukr. Přiveďte k varu, stáhněte z ohně a metlou našlehejte do pěny. Můžete lehce posypat skořicí. Kvalitní čokoláda je bohatá na polyfenoly, které mají kladný vliv na stav vašeho srdce a cév. Pomáhá rovněž trávení, funguje totiž také jako prebiotikum, látka, jež je potravou pro prospěšné bakterie ve střevech. Povzbuzuje růst „dobrého“ HDL cholesterolu a naopak s ní klesá hladina „špatného“ LDL cholesterolu – zabraňuje jeho oxidaci. Snižuje inzulínovou rezistenci buněk. Funguje jako příjemné antidepresivum a nejenom to, čokoládu milovali už Aztékové, známý je svým čokoládovým apetitem například jejich náčelník Montezuma II., který ji pil jako afrodiziakum.

Horkým jablkem proti zácpě

Klasikou je horké jablko, na které budete potřebovat 1 litr kvalitního jablečného džusu, 1 tyčinku celé skořice, 7 hřebíčků a lžíci citronové kůry. Džus nalijte do hrnce, přidejte skořici, hřebíčky a citronovou kůru a vařte. Jablečný džus přináší spoustu dobrého, například působí projímavě, takže trpíte-li zácpou, vyberte si z podzimních nápojů právě tenhle. Flavonoidy a kyselina fenolová zase napomáhají prevenci rakoviny. Vitamín C v džusu zase posílí vaši obranyschopnost. Ohřát se dá i mošt, máte-li ve spíži schovaný kvalitní kupovaný nebo domácí.