6 pravidel, jak shodit kila a zůstat hubený

Fitness, posilovna, cvičení a hubnutí

Síla vůle je při hubnutí důležitá. Pokud máte slabou vůli, musíte ji podpořit. Řekněte nahlas a všem svým přátelům, že chcete hubnout, ať vás podpoří. Nevažte se každý den, dělejte to jenom jednou za týden, protože denní vážení by vás jenom zbytečně stresovalo. Úbytky váhy se neprojevují tak rychle. Jak tedy docílit optimální hmotnosti, a když se vám to podaří, jak si ji udržet? Představíme vám několik pravidel, které vám pomohou shodit přebytečná kila a zůstat hubený.

1. Nenechte se odradit zpomalením úbytku

Nejde hubnutí podle vašich představ? Příroda je někdy trochu ďábelská. Nadváha může být způsobena také zadržováním vody a nebude trvalá. Nespoléhejte se ale na to příliš často. Ano, voda odchází z těla nejsnáze, takže i proto může být na počátku úbytek váhy razantnější, ale potom se zastaví. Není to důvod ke skepsi, jde o normální vývoj. To je důležité si uvědomit. S tímto vědomím pro vás bude snazší čelit dalším výzvám v podobě touhy shodit a váhu si udržet. Když hubnete, ideální je shazovat cca do jednoho kilogramu týdně, což činí 4 kg za měsíc.

2. Mějte přehled o kaloriích, které sníte

Pokud jste získali nadbytečné kalorie, je to většinou proto, že příroda kalorie počítá a vy ne. Musíte to proto udělat také. Udržovací dieta je taková, kdy hmotnost nezískáváte ani neztrácíte. Když jíte méně, než je vaše udržovací dieta, tělo odbourává tuk. Proto se snažte sledovat svůj kalorický příjem. Nemusíte denně počítat kalorie u všeho, co jste snědli, ale občas to udělejte. Ujistíte se tak, že nejíte více, než je nutné. Praxí také získáte postupně odhad, zapamatujete si alespoň přibližně, kolik kalorií jednotlivé potraviny obsahují.

3. Buďte disciplinovaní

Když jste byli tlustí, váš žaludek byl zvyklý na nadbytek jídla v porovnání s tím, jaké jsou vaše skutečné potřeby. Nemusí jít o velký nadbytek v porovnání s tím, co opravdu pro svůj život potřebujete, ale tento nadbytečný příjem fungoval trvale, každý den, a proto byl tak zrádný. Buďte proto disciplinovaní. Váš žaludek byl roztažený, zvykli jste jíst více, než je potřeba. Když jste tomu odvykli a naučili žaludek, že k jeho uspokojení stačí méně jídla, musíte to dodržovat, abyste nespadli zpátky do starých kolejí. Jak si potvrdit, že jste opravdu pány svého těla? Zkuste občas jednodenní půst, kdy budete konzumovat třeba jenom ovocné a zeleninové šťávy, nebo ovoce, zeleninu, sýry, šunku, mléko. Zkrátka jeden postní nebo nízkokalorický den. Ověříte si, že vaše vůle je silná, dokážete svůj žaludek ovládat a on je zvyklý, netrpí tím. Můžete si tak být jisti, že vy jste jeho pánem, ne on vaším. Nebude vás trápit nežádoucími chutěmi.

4. Vytvořte si hranice hříchů

Stanovte si trvale množství jídla a počet kalorií, které jsou pro vás optimální, abyste nepřibírali. Důležité opravdu je obojí dodržovat. Někdy opravdu stačí i malý trvalý přebytek, nad udržovací limit a nedaří se optimální váhu udržet. Není tím řečeno, že si občas nemůžete zahřešit, ale tyto hříchy se nesmějí stát vaší každodenností. Proto si současně s limity konzumovaného jídla a kalorií utvořte hranice hříchů. Řekněte si, co a jak často si dopřejete nad rámec běžné stravy. Klidně si občas vychutnejte něco, co se zastáncům přísně zdravé výživy nebude příliš zamlouvat, ale dělejte to rozumně a uvážlivě v rámci stanových pravidel. Můžete si zavést třeba jednou za čtrnáct dní hřešící den, kdy si bez výčitek dopřejete třeba nějakou sladkost, a poté se opět vrátíte ke svému obvyklému režimu. Může se vám také stát, že budete natolik disciplinovaní, že vás už ani hříchy lákat nebudou a běžná strava bohatě naplní vaše potřeby.

5. Vyhýbejte se pokušení

Co dělat, pokud navzdory tomu, že jste úspěšně zhubli, stále ještě trpíte, když máte jít kolem cukrárny? Když pro vás různé věci jako například rodinná oslava nebo firemní večírek znamenají zvýšenou zátěž, protože je těžké odolat pokušení v podobě přemíry nepříliš zdravého jídla? Snažte se pokušení eliminovat. Oznamte také zároveň rodině, přátelům, kolegům, jaké utrpení pro vás takové akce momenty představují. Jsou-li opravdu vaši přátelé a stojí při vás za každých okolností, pomohou vám takové chvíle překonat místo toho, aby vás vystavovali dalšímu trápení. Podpoří vás, aby vaše vůle byla dost silná. Na vás potom také je, se vyvarovat podobných momentů, nebo je omezit. Přemýšlejte, zda je pro vás lepší se hodinu bavit a konzumovat přebytečné kalorie za cenu toho, že se potom budete týden nenávidět, že jste porušili pravidla. Možná právě tohle vědomí vám pomůže vytrvat ve svém úsilí a odolat. Na druhou stranu, pokud už jste neodolali a pokušení podlehli, nevyčítejte si to. Udělejte za tím tlustou čáru a vraťte se zpátky ke střídmému režimu.

6. Nebojte se vyhledat pomoc

Jestliže si nevíte rady, vyhledejte pomoc. Když jste nemocní, jdete k lékaři. I v oboru výživy existují odborníci, nutriční specialisté, kteří vám pomohou vytvořit vhodný jídelníček, který uspokojí vaše potřeby a nebudete trpět. Dále jsou k dispozici psychologové, kteří vám pomohou pracovat s tím, že chcete hubnout a vysněnou váhu si udržet. Velkou pomocí mohou například tehdy, pokud máte sklony k emočnímu přejídání (neúspěch na nějakém poli si kompenzujete nájezdem na ledničku nebo naopak i nějakou prožitou velkou radost potřebujete zajíst) či k přejídání ve stresu (pomohou vám hledat vhodné techniky, jak odbourat stres jinak než nadměrným jídlem – meditační techniky, zájmové aktivity apod.). Hlavně se nebojte takovou pomoc hledat. Není to žádná hanba.