6 mýtů o výživě, které ve společnosti kolují. Je na čase je blíže prozkoumat!

Kdo by nechtěl být fit? Stále častěji se proto objevují na pultech obchodů bio produkty, tělocvičen a různých fyzických aktivit existuje čím dál více a lidé také mnohem bedlivěji sledují, co si chystají k obědu nebo večeři na talíř. I přes to však se na internetu a na sociálních médiích objevuje řada dezinformací o zdravém životním stylu a výživě. Některé mýty jsou dokonce hluboce zakořeněné, čtenáři se pak často drží těchto neověřených faktů a berou je zasvé. Podívejme se na 6 populárních mýtů o zdravém stravování, které nejsou podložené fakty!

#1 Při jídle se voda nepije

Častým mýtem je, že se při jídle nedoplňují tekutiny. Podle tohoto mýtu by totiž voda mohla zředit kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, taktéž se podle mýtu nemá pít voda z kohoutku, protože je chlorovaná. Důležitější, než nepít vodu, je vyhnout se pití sladkých nápojů k jídlu. Odborníci pití vody, minerálky nebo bylinkového čaje doporučují asi 15-30 minut před jídlem a následně asi 30 minut po konzumaci. Dojde tak k příznivějšímu trávení a zbytečně se neprodlužuje proces zpracování potravy.

#2 Po 18. hodině se nejí

Nejíst po páté, šesté, sedmé hodině, v článcích o výživě se nachází časté ohraničení večerní hodinou pro ukončení stravování. Není však důvod, aby tato domnělá magická hranice nebyla prolomena, protože záleží na tom, v kolik hodin se ukládáme ke spánku. Od toho se odvíjí hodina večeře. Ideální je se najíst asi 2 hodiny před spaním, samozřejmě záleží na kvalitě jídla. Nemělo by se jednat o těžká a mastná jídla, vhodné je zařadit něco lehkého, zeleninu a doplnit bílkoviny z libového masa.  

#3 Nemíchat sladké ovoce s kyselým

Podle některých článků by se nemělo konzumovat sladké ovoce s kyselým, nedoporučuje se tak jíst současně čerstvý ananas a banán. Domnělým důvodem je, že kyselina z kyselého ovoce by u sladkého ovoce mohla způsobit kvašení. Podle různých studií by však toto nemělo vadit a mnohem zásadnější na naše zdraví je konzumace nezdravých potravin, průmyslově vyráběných nebo fermentovaných než kombinace určitého ovoce nebo zeleniny.

#4 Půst je nezdravý

Důležité je neplést si zdravý a plánovaný půst s dlouhotrvající hladovkou. Zatímco diety stojící na hladovění mohou zdraví poškodit a může dojít po jejím skončení k jojo efektu, plánovaný půst je zdravý. Během pravidelného a plánovaného hladovění se zlepšuje citlivost na inzulín, zrychluje metabolismus a podporuje regenerace střev.

#5 Příjem sacharidů vede k nadváze

Ani tento mýtus neobstojí, protože sacharidy samy o sobě nestojí za nadváhou. Sacharidy jsou palivem pro mozek a jsou pro organismus nezbytné. Problémem je nadbytečný příjem bílých a přidaných cukrů a z toho vyplývající kalorický přebytek.

#6 Chléb a mléčné výrobky jsou škodlivé i v malém množství

Při mnoha dietách dochází k vysazení pekařských a mléčných výrobků z důvodu lepku, kaseinu nebo přítomné laktózy. Zdraví lidé by však měli konzumovat vše dle výživové pyramidy. Mléčné výrobky mají podle Institutu pro výživu dokonce 4. místo a je vhodná pravidelná konzumace mléčných výrobků, obzvláště kysaných. Vše samozřejmě záleží na míře, ale jinak tyto výrobky, předně od místních dodavatelů, škodlivé nejsou.