5 rad, jak zhubnout poslední kila před dovolenou

Shutterstock.com - dovolení u moře

Termín vaší dovolené se kvapem přibližuje. Čas neúprosně tiká a ve vás sílí pocit, že vaše postava rozhodně neodpovídá vytouženému ideálu. Představa, že v téhle podobě půjdete do plavek vás radostí rozhodně nenaplňuje. Rádi byste zhubli, alespoň pár kilo, aby vaše tělo nezdobily nepříjemné a nepohledné faldíky. Dá se to v tak krátkém čase, který vás dělí od odjezdu, vůbec zvládnout? Těžko říci, záleží na tom, jaký čas vám ještě zbývá. Pokud ale začnete hned dnes a nebudete na nic čekat, šance na úspěch se samozřejmě zvyšuje.

Přebytečné polštáře musí pryč

Možnost povalovat se na pláži, aniž byste si na ní udělali svými tělesnými proporcemi ostudu, i s takovou představou je pro mnoho lidí spojena dovolená. Většině lidí záleží na tom, jak vypadají. I když třeba mají daleko k vysportované postavě s pěkným pekáčem buchet na břiše a vypracovanými bicepsy, přesto to nevzdávají a chtějí alespoň, aby zmizely nadbytečné tukové polštáře. Leccos se proto ještě dá udělat, i když je to doslova za pět minut dvanáct.

S lepší postavou roste sebevědomí

Ono ale nejde jenom o to, že nám záleží na tom, zda nemáme nadbytečné kilogramy. Ve hře jsou i další faktory. Single muži a ženy mohou na pláži potkat příjemnou letní lásku, která samozřejmě nemusí být nutně jenom letní. Pěkná postava pochopitelně mezi ostatními upoutá více. Takže i tohle může být důvod proč na poslední chvíli hubnout. Pustit se do toho ale mohou i ti, kteří už si partnera či partnerku vybrali. I oni se budou na pláží plné lidí cítit mnohem lépe v případě, že jejich postava obstojí v konkurenčním srovnání s ostatními. Pěkné křivky prostě nejsou k zahození, posilují zdravé sebevědomí, bez kterého se v životě neobejdete. Pochopitelně ale bez námahy nezhubnete. Úspěšné shazování kilogramů tvoří souhra optimální životosprávy a pohybu, a to platí i v případě, že hubnete „jenom“ pár kilogramů před dovolenou.

Zapomeňte na hladovku

Nejdříve probereme pár věcí, které rozhodně nedělat, i když velmi krátký čas od startu vašich odpočinkových dnů k tomu možná svádí. Tak především nehladovět. Kdo si myslí, že když předchozí stravovací hříchy smaže tím, že si 14 dní před odjezdem do vysněné destinace dopřeje tvrdou hladovku, je na velkém omylu. Může tím naopak způsobit mnohem více škod, než užitku. Ve výsledku totiž zpravidla stejně držet takhle krutou dietu nevydrží a vrátí se k předchozímu režimu a kvůli jojo efektu nabere ještě více kilogramů než předtím. Proč?

Tělo střádá zásoby

Necháte-li tělo hladovět, mozek vydá příkaz, aby organismus přešel do úsporného režimu. Co to s sebou nese? Především velice hospodárné nakládání s potravou, kterou žaludek dostane. Stručně řečeno, bude prakticky všechno ukládat na horší časy, které právě nastaly a organismus neví, kdy skončí. Proto se musí zásobit, co to půjde. Možná si říkáte, že máte železnou vůli, hladovku zvládnete a dáte si pozor, abyste se nevrátili k dřívějšímu obžerství. Jenže i tak to nemusí skončit dobře. Stačí, když se na dovolené neudržíte.

Radikální řešení není vhodné

Neodoláte lákadlům dovolenkové stravy, třeba v podobě zmrzliny nebo nadmíry čerstvého ovoce. Budete jíst více než dosud. Tělo, které jste předtím potrápili hladovkou, si bude myslet, že ho zakrátko čeká znovu doba nedostatku a všechno si nasyslí do zásoby. Zkrátka a jednoduše radikální akce se nevyplácí – tudy cesta v žádném případě nevede. Ovšem rozumná stravovací a režimová opatření efekt rozhodně mít budou, a to dlouhodobější a lepší. Jaká mezi ně počítáme?

1. Zakažte si večer sacharidy

Vědci už mnohokrát prokázali, že lidské tělo nejlépe spaluje ráno a dopoledne, což samozřejmě platí i pro vás. Stačí se touto zásadou řídit a uděláte v hubnutí velký krok napřed. Mnoho lidí to ale nepraktikuje a s klidem sní pořádnou porci bílého pečiva nebo sladké jídlo klidně i ve večerních hodinách. A to je zásadní chyba, protože v této době už tělo spaluje cukry mnohem obtížněji a většina jich přejde na tukové polštářky, což je samozřejmě naprosto nežádoucí.

Po dvanácté omezujte

Jak tedy nakládat se sacharidy během dne? Ráno si jich můžete dopřát větší, ale samozřejmě nikoli přehnanou porci. Neměly byste je ale konzumovat samotné – snídaně by neměla být jenom o sacharidech. Kombinujte je s bílkovinami a zdravými tuky. Na snídaňové pečivo si kápněte trochu olivového oleje, jako bílkoviny přidejte třeba bílý jogurt nebo vajíčko natvrdo. Totéž k svačině si můžete dopřát také sacharidy, třeba ve formě ovoce. Když ale velká ručička hodin mine dvanáctku, měli byste podíl sacharidů omezit. Zařaďte více bílkovin a také vlákninu v podobě zeleniny. Pozdě odpoledne a večer už se sacharidů pokud možno vystříhejte. I tento jediný krok může mít velmi pozitivní efekt.

2. Vsaďte na pohyb

Jasně, v zimě se nikomu nijak zvlášť nechce hýbat, ale teď v létě pohybu na čerstvém vzduchu vůbec nic nebrání. Sluníčko nás svými paprsky naopak vybízí k tomu se hýbat více než jindy. Nechte se nalákat a poslechněte ho. Přitom je lhostejné jakému druhu pohybu se budete věnovat. Nebudeme tady rozebírat, jaký sport má z hlediska spalování vyšší efekt – pokud během celého roku pohybu moc nedáte, je důležité, že se vůbec začnete hýbat. Vše záleží na tom, jaký sport máte v oblibě. Nesmíte si také myslet, že teď během pár dní dohoníte celoroční lenošení. Takhle to bohužel nefunguje. Podstatné ale je, že dáte pohybu zelenou a posílíte tělesnou kondici. Začnete efektivně budovat svaly a tím i lépe spalovat. Kdo má více svalů, spálí mnohem více kalorií, i když bude v klidu.

Recept na dobrou fyzičku i pocit štěstí

Jaký pohyb zvolit? V podstatě jakýkoliv podle vlastní chuti. Kdo miluje přírodu, může vyrazit na dlouhou procházku, kdy chůzi vymění za nordic walking, nebo může praktikovat indiánský běh. Stejně tak můžete začít s klasickým během. Jděte si zaplavat na blízké koupaliště nebo do rybníka a potrénujte tak svůj plavecký styl předtím než vyrazíte na dovolenou. Milovníci kolektivních sportů si mohou s partou přátel zahrát fotbal nebo volejbal. Kromě zlepšování fyzičky má pohyb i další efekt – do krve se vám vyplaví endorfiny a budete mít sami ze sebe radost. Zároveň vám sluneční paprsky vyrobí v kůži vitamín D a posílíte tím svaly, kosti i imunitu.

3. Rozpumpujte metabolismus

Mnoho lidí má s hubnutím potíže, shazování kil jim moc nejde, a příčina je nasnadě: zpomalený metabolismus. Pokud ve hře není nějaká metabolická porucha či třeba snížená funkce štítné žlázy, velmi často za vším stojí nevhodná strava. Vybíráme si takové potraviny, které v sobě trávicí soustava dlouho převaluje, než si z nich vezme nějaké živiny – pokud v ní vůbec jsou – a pošle je dál směrem ven. Máte-li pocit, že i váš metabolismus pořádně zlenivěl, je na čase s tím něco udělat. Dobrým receptem je pití vlažné nebo mírně teplé, nikoliv ale horké vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Dejte si sklenku nalačno ráno před snídaní. Citron napomáhá vyrovnat acidobazickou rovnováhu v lidském těle. Sklenka vody s ním vám pomůže lépe rozhýbat žaludek a střeva. Díky tomu budete snáze hubnout.

Pijte a jezte více vlákniny

Nejde ale pouze o vodu s citronem. Podstatný pro správnou činnost trávicí soustavy je i pitný režim, na který byste neměli zapomínat zejména během horkých letních dnů. Doporučuje se cca 2,5-3 litry tekutin, ale něco z toho pokryjete také stravou. Pochopitelně platí, že v chladnějších dnech pijete méně, v horkých více. Nejvhodnější je neperlivá voda. Kromě dostatečného příjmu tekutin můžete žaludek a střeva přimět k větší aktivitě také vyšším příjmem vlákniny, a to zeleninou, ovocem a celozrnnými produkty.

4. Zapomeňte na cukrovinky

Dalším významným krokem ke shození kil, který bude mít rychlý efekt, je vynechání cukrovinek. Jde vesměs o jednoduché sacharidy bez výživové hodnoty, čili prázdné kalorie navíc. Přinášejí jenom energii, kterou nespotřebujete a putuje do tukových faldíků a kromě chvilkového pochutnání z toho nic nemáte, jenom další kila navíc. Totéž platí i o slazených limonádách. Netušili byste, kolik kostek cukru obsahuje třeba půllitr Coca-Coly. Přitom je to zbytečné. Vzpružit se můžete jinak, zdravěji. Pokud potřebujete kofein, pomůže i neslazená káva s trochou mléka, je to z pohledu příjmu kalorií mnohem méně náročné.

Zamlsejte si na ovoci a oříšcích

Mlsat se dá i zdravěji. Pusťte se do čerstvého ovoce, ovšem i tady pozor – i v ovoci je cukr, i když v některém více a v jiném méně. Celkově je ale v ovoci sacharidů mnohem méně než v dortících a zákuscích a hlavně – ovoce obsahuje spoustu vitamínů a vlákniny, takže jeho výživový přínos je vysoký. Šikovným mlsáním jsou také semínka, třeba slunečnicová, dýňová nebo chia a také oříšky, ať už vlašské, lískové či třeba para. Ovšem jezte oříšky nesolené a nepražené a také to s nimi nepřehánějte kvůli obsahu tuku. V semínkách a oříšcích najdete i řadu minerálů a stopových prvků, které mají pro organismus mimořádný význam.

5. Zařaďte do stravy zdravé tuky

Posledním krokem, kterým vám pomůže nastartovat efektivní hubnutí, je zařazení zdravých tuků do jídelníčku. Velká část Čechů se potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, což je dáno složením naší stravy. Česká jídla a kuchyně je těžká, obtížně stravitelná. Obsahuje hodně živočišných tuků – vepřové a hovězí maso, uzeniny. Proto se nám po jídle chce často spát, zejména tehdy, pokud jíte nějakou kalorickou bombu. Snažte se proto omezit příjem uzenin, vepřového a hovězího a zařazovat dietnější drůbeží maso.

Avokádo má spoustu nenasycených mastných kyselin

Také si cíleně vybírejte potraviny, které zdravé nenasycené omega-3 a omega-6 kyseliny obsahují. Typickým příkladem je avokádo, ovoce proslulé tím, že má v sobě právě velké množství těchto kyselin. Zdravý tuk obsahuje i kokos. V létě je ideální zařadit i ryby, mohou být třeba nalovené vašima vlastníma rukama. Pstruh, kapr, candát, úhoř… Do salátů se hodí oleje obsahující zmiňované kyseliny – olivový, slunečnicový či řepkový olej. Zeleninové salátové mixy, které si budete v létě pro osvěžení připravovat, potom výborně doplní olivy.