KetoMix Proteinové chipsy s příchutí cibulky
Zapomeňte na mastné chipsy, po kterých vám bude tak akorát těžko. Dopřejte si hned od začátku vašeho hubnutí stejně křupavou, ale o dost lepší svačinku.…
Chléb tvoří každodenní součást našeho jídelníčku. Co vlastně našemu tělu poskytuje? Jak důležité živiny nám dává? Co je na něm dobrého nebo naopak špatného? A dá se nějak nahradit? Schválně, položili jste si občas podobné otázky? Možná ano, možná ne. Stojí za to se o chlebu dozvědět více.
Bílý chléb znamená ve 100 gramovém množství nálož asi 233 kalorií, ještě více, cca 269 kalorií má chléb toustový. Celozrnný chléb vám poskytne 220 kalorií. Další druhy chleba se pohybují přibližně v rozpětí těchto hodnot. To je poměrně hodně, navíc většinu tvoří sacharidy. Například v bílém chlebu je ve zmiňovaném množství 38 g sacharidů, v toastovém dokonce 51 g a v celozrnném 49 g. Podíle tuků je minimální – bílého 1,5 g, u celozrnného 2 g, nejvíce pak u toastového, a to 3,7 g. Bílkovin je ve všech případech 8 g. S nutriční hodnotou to není tak zlé. V bílém chlebu narazíte na sodík, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, stopově je zde obsažen zinek, měď, mangan. Dále jsou zde omega 6 a omega 3 kyseliny, ovšem ve velmi nepříznivém poměru asi 6,6:1 ve prospěch omega 6 kyselin. Z vitamínů obsahuje B1, B2, B3, B6, E a stopově K, dále stopově kyselinu listovou, lutein, cholin a kyselinu panthotenovou. Výživová hodnota zde nějaká je, byť vysoký obsah sacharidů a nepříznivý poměr omega kyselin je na závadu.
Jak ještě vylepšit nutriční hodnotu své stravy a obohatit ji? Určitě není od věci porozhlédnout se po náhražkách chleba. Přerušíte tak častou monotónnost stravy. Spousta lidí totiž vybere jeden druh chleba jako chutný a pro sebe optimální. Ten pak kupuje léta bez toho, že by se sami sebe zeptali, zda by neškodila nějaká změna. A ona určitě neškodí. Jednotvárná strava totiž určitě není pro lidské zdraví přínosem. Potřebujeme stravou pestrou, takže odhodlat se alespoň občas k nějaké změně určitě není špatný nápad. Naopak, vaše tělo vám poděkuje, rozhýbete zlenivělý metabolismus, doplníte nové potřebné živiny. Proto se změnám určitě nebraňte, jsou pozitivní. Jistě, ono je jednoduché sázet neustále na ten samý druh chleba.
Lidé jsou zpravidla líní, neradi mění svoje osvědčené zvyky. Je nejjednodušší sáhnout po krajíci chleba k snídani nebo také k večeři, když zrovna nemáte čas vařit. Ale zkuste se zamyslet a udělat to také trochu jinak. Monotónní strava může často také způsobit nedostatek některých látek. Přestože v obchodech najdeme spoustu exotických potravin, většina lidí je nemá odvahu vyzkoušet. Naše stravovací návyky se proto příliš nemění a skladba našeho jídelníčku zůstává dlouhé roky stejná. I v případě, že na regálech našich supermarketů a hypermarketů narazíte na spousty druhů různých chlebů, včetně těch doplněných třeba semínky, speciálních. Vypadají lákavě, ale vy obvykle stejně sáhnete po tom svém osvědčeném. Zkuste se ale zamyslet nad alternativami.
Neumíte si představit začátek dne bez šálku kávy nebo čaje a krajíčku chleba s máslem a marmeládou nebo šunkou či sýrem? V tom případě pro vás bude v současnosti značně populární ketodieta velkou revolucí. Je založena na konzumaci většího množství tuků a dostatku kvalitních bílkovin, sacharidové produkty jsou v ní výrazně omezeny. Proto snídat klasický chléb s křupavou kůrkou je v tomto stravovacím režimu nepřípustné. Musí ho nahradit nízkosacharidová varianta. Ta se dá připravit například z vajec, smetanového sýra a prášku do pečiva. Žloutky utřete se sýrem, bílky ušlehejte do tuhé pěny a opatrně do nich vmíchejte prášek do pečiva. Potom do žloutkovo-sýrové směsi přidávejte po částech bílky a vymíchejte do nadýchaného těsta. Lžící udělejte malé placičky na plechu vyloženém pečícím papírem a upečte při 150 ° C a si 30 minut. Máte skvělou alternativu chleba, kterou ketodieta akceptuje. Tento chléb se totiž skládá téměř jenom z bílkovin (vejce, sýr).
V nízkosacharidové stravě se také počítá s náhradou chleba z úplně jiného ranku, a sice jde o grilované plátky různých druhů zeleniny. Skvěle se k tomu hodí lilek nebo cuketa, brambory, ať už klasické nebo batáty, ale také na proužky nakrájené papriky nebo celá menší rajčátka. Můžete grilovanou zeleninu povečeřet a doplnit šunkou nebo sýrem. Výborné je doplnit pokrm dresinky z jogurtu a rozmanitých bylinek. Máte výborné nízkokalorické jídlo s minimem sacharidů a zásobou vitamínů, minerálů a bílkovin a opustíte tak ve svém menu navyklou nudnou rutinu. A to se počítá. Nejlepší je si tento pokrm naservírovat k večeři, protože nezatíží váš žaludek před chystaným spánkem. Bude se vám usínat mnohem lépe, než kdybyste se k večeru přecpali klasickými chleby třeba se šunkou. Další variantou jsou pečené plátky kořenové zeleniny. Nakrájejte na kolečka mrkev, petržel, celer a poklaďte na plech vyložený pečícím papírem. Můžete lehounce zastříknout olivovým olejem a upéct. Tyto pochutiny můžete rovněž zobat k sýru nebo šunce, nebo k nim přidat semínka. Je určitě lepší tohle občerstvení, po kterém neztloustnete.
Dobrou volbou jsou tortilly. Dají se dnes koupit ve větších obchodech. Můžete je naplnit různými směsmi, třeba zeleniny či masa. Ovšem najdete-li chvíli času ve svém vytíženém pracovním harmonogramu, určitě stojí za to upéct si domácí. Můžete je servírovat jak horké, tak si je vzít třeba studené k obědu do práce. Pokud nechcete vsadit na nízkosacharidový režim, můžete si připravit také placky z mouky a vody. Jejich výhodou je, že dají jíst na slano i na sladko. Skvělé jsou s různými sýrovými a zeleninovými pomazánkami, ale kdo chce, může je potřít marmeládou nebo povidly. Záleží na vaší chuti a volbě. Poslouží i jako příloha třeba k masovo-zeleninovým směsím nebo masu s omáčkou.
Zapomeňte na mastné chipsy, po kterých vám bude tak akorát těžko. Dopřejte si hned od začátku vašeho hubnutí stejně křupavou, ale o dost lepší svačinku.…
DailyMix je nutričně vyvážené jídlo s vysokým obsahem proteinu, které vás potěší variabilitou a lahodností příchutí. Neochucený koktejl, ke kterému máte…