11 potravin, které byste nikdy neměli jíst k snídani

Shutterstock.com - Sacharidy

Mnoho lidí si myslí, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Ve skutečnosti je každé jídlo důležité. Pokud se na to podíváte z hlediska metabolismu, snídaně by vás měla dobře nakopnout – dodat vám solidní dávku energie na celé dopoledne až do oběda. Dokonce i ti, kteří nemají ráno hlad, by měli něco jíst. Rychlé zvýšení energie ve formě čokolády, sladkého nápoje nebo jiných sladkostí není dobrý nápad, protože hladina cukru prudce vzroste a pak rychle klesne. To bude mít za následek pocit únavy a nedostatku energie pro život.

Jakým produktům byste se měli ráno vyhnout?

 1. Ovoce a zelenina

K snídani často vybíráte ovoce. Věříte, že je to rychlá a zdravá volba. Ukazuje se, že ne vždy. Ráno nesahejte po ovoci s vysokým množstvím hořčíku, jako jsou banány. Je to první jídlo dne, které jíte na prázdný žaludek, takže asimilace velkého množství hořčíku nebo vápníku ráno způsobí, že narušíte rovnováhu těchto dvou minerálů ve vašem těle. Kromě toho může negativně ovlivnit fungování kardiovaskulárního systému. Na druhou stranu, neměli byste si vybírat k snídani ani syrovou zeleninu. Kyseliny a pektin obsažené v ní způsobují podráždění žaludku, takže jejich konzumace na prázdný žaludek může vést k bolesti břicha.

 1. Sladkosti

Ráno tělo potřebuje velkou dávku energie. Oblíbeným řešením je poskytnout mu sladké občerstvení. To je obzvláště populární snídaně v Itálii. Nicméně, není to nejlepší řešení pro vaše tělo. Ráno má slinivka břišní mnohem menší kapacitu a produkuje nižší hladinu inzulínu. To znamená, že hladina cukru v krvi se zvýší. To poskytne stimulaci a energii, ale zároveň může vést k cukrovce, očním onemocněním a problémům se slinivkou břišní. Již jsme zjistili, že chléb je nezdravý – zejména bílý chléb, který je vyroben z bílé mouky. Jakékoliv sladkosti, jako jsou buchty, sušenky nebo koblihy, jsou ale ještě mnohem horší. Není to jen o mouce, jsou to potraviny plné cukru. Kromě toho je dalším problémem, že po chvíli budete mít opět hlad. Pravidelná konzumace takových snídaní může vést k obezitě, a dokonce k cukrovce.

 1. Průmyslově vyrobené cereálie

Často slýcháte, že zdravým jídlem k snídani jsou cereálie, zejména müsli. To však není úplně pravda. V tomto případě má složení výrobku velký význam. Průmyslově vyráběné snídaňové cereálie jsou nejčastěji bohatým zdrojem cukrů a sacharidů. Kromě zřejmé skutečnosti, že jsou všechny zdrojem sacharidů, většina obilovin může obsahovat lepek, který může být návykový a také vás bude nutit jíst stále více. To vše má na svědomí gluteomorfin, který způsobuje, že receptory v mozku jsou stimulovány podobným způsobem jako heroin. Dalším důvodem je cukr, který najdeme v mnoha zpracovaných snídaňových obilovinách. Některé jsou jimi dokonce pokryty, aby dětem více chutnaly. Jíst hodně sacharidů není pro tělo prospěšné, a navíc neuspokojuje hlad. To povede k situaci, kdy brzy po snídani budete mít opět hlad. Častěji také sáhnete po nezdravých pamlscích.

 1. Džusy

Důvodem, proč byste neměli pít džusy, je obsah cukru v nich. Dokonce i s čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou si přírodní cukr může vybrat svou daň na vás. Ráno potřebujete dlouhotrvající energii, ne cukr, který stačí jenom na chvíli. Pokud chcete pít čerstvý pomerančový džus ráno, omezte jeho množství na maximálně jednu sklenici anebo nejlépe vypijte sklenici vody a jednoduše snězte pomeranč.

 1. Toasty s marmeládou

Měli byste se jim vyhnout, protože jde opět o nálož sacharidů. Pokud musíte jíst toast, přidejte bílkoviny ve formě uzenin nebo vajec. Mnoho lidí považuje vejce se slaninou za dobrou snídani, která jim dává energii po celý den, a pokud jste na stravě s vysokým obsahem tuku, která omezuje sacharidy, vyberte si celozrnné chleby (zejména ty, ve kterých byl při výrobě použit kokosový nebo mandlový olej).

 1. Jídlo ve snídaňovém baru

Bez ohledu na to, co děláte, existují dny, kdy nemáte čas jíst normální snídani. Cestou do práce musíte něco sníst, jinak vám to chybí. V takové situaci nebuďte v pokušení zajít do snídaňového baru, pokud jste jídlo neudělali sami a bez cukru. Pokud uvažujete o tom, že sníte müsli nebo takovou tyčinku, pravděpodobně nejste na dietě s nízkým obsahem sacharidů, takže lepší alternativou by bylo několik plátků chleba (tmavého, samozřejmě) a koupit si k němu po cestě arašídové máslo.

 1. Masové polotovary

Většina z nich, včetně klobásy, šunky, slaniny a salámu, obsahuje dusičnany – prvky, které Americký institut pro výzkum rakoviny spojil s kolorektálním karcinomem. Přestože se jedná o levnou a jednoduchou snídani, která neobsahuje cukr, měli byste vždy zkontrolovat složení, abyste se ujistili, že v něm nejsou žádné dusičnany.

 1. Palačinky se sirupem

Palačinkám, vaflím a jiným podobným snídaním a dezertům byste se měli vyhnout širokým obloukem. Obvykle jsou vyrobeny z bílé mouky obsahující velké množství sacharidů, ke kterým se přidává sůl a cukr. To se děje i tehdy, když si je připravíte sami. A co víc, palačinky se obvykle jedí s nějakým přídavkem, často je to sirup, a většina umělých sirupů je vyráběna na bázi kukuřičných sirupů s vysokým obsahem fruktózy. Zdravější variantou je javorový sirup, ale pokud jde o snídani, vyberte si něco jiného.

 1. Hamburgery

Pokud uvažujete o tom, že si dáte hamburger k snídani, dobře si to rozmyslete, zvláště pokud si ho nedáte doma a koupíte si ho v baru. Ne všechny kotlety jsou nezdravé, protože pokud jsou vyrobeny z dobrého masa, neublíží vám, ale pokud plánujete přidat omáčky (ve kterých je samozřejmě cukr!) a další přísady, rozhodně to nebude zdravá snídaně. Salát tento problém také nevyřeší, a pokud se rozhodnete koupit hranolky s ním, budete jíst opravdu velkou kalorickou bombu, která může maximálně pomoci vyléčit kocovinu po večírku.

 1. Zmrzlina s čokoládovou polevou

Nikdy neměli jíst k snídani zmrzlinu, pokud jste ji neudělali s neslazeným jogurtem a poleva je vyrobena z tmavé čokolády. Obecně platí, že jak zmrzlina, tak čokoláda jsou plné cukru.

 1. Nejíte nic

Pokud nic nejíte, je to ještě horší než jíst cokoli na tomto seznamu. Existuje mnoho důvodů proč, a nejdůležitější je, že nedáte svému tělu energii začít nový den. Druhým důležitým důvodem je, že pokud nebudete snídat, pravděpodobně se budete přejídat během dne, zejména večer, což má také fatální důsledky pro vaši váhu. Pamatujte – všechno s mírou, zvláště když mluvíme o snídani.