10 tipů, jak zhubnout i bez diety

Krabičková dieta - Shutterstock.com

Myslíte si, že je pro hubnutí vždy nutné držet dietu? Věřte, že i jednoduchými a malými změnami ve svém životě můžete několik kilogramů zhubnout nebo si váhu udržet. Existují módní diety, které slibují rychlé zhubnutí. Sice za cenu hladu a naprosté deprivace a s možným jojo efektem, ale stále se najde dostatek lidí, kteří těmto dietám věří. Drastické diety však nemívají trvalý dopad, většinou přijde návrat kilogramů po přechodu do běžného stravovacího režimu. I proto se mnoho odborníků zasazuje o hubnutí bez diety. Co má být klíčem k onomu trvalému zhubnutí? Těchto 10 tipů, které povedou ke změně životního stylu a zároveň shození nadbytečných kilogramů.

Jednoduchá matematika s počtem kalorií

Jak spálit 1 kg tuku? Pro spálení tohoto množství tuku je zapotřebí odstranění 7 000 kalorií. To se jen těžko dá provést rychle. Ale co se stane, když uberete ze svého jídelníčku 500 kalorií denně a zvýšíte kalorický výdej? V tom případě už shodíte 0,5 kg týdně, a to už stojí za úvahu, přitom stačí dodržovat velmi jednoduchá pravidla. A kdo si chce váhu jen udržet? Tomu stačí omezit svůj jídelníček o pouhých 100 kalorií denně, i díky tak malému počtu kalorií se vyhnete nadbytečným kilogramům, které většina dospělých ročně naopak získá.

Zhubněte bez diety pomocí těchto pravidel:

Začněte den snídaní

Je to tak snadné, ale velká část populace vůbec nesnídá. Podle odborníků je snídaně základ pro štíhlou linii, byť většina lidí se domnívá, že vynechat snídani je možnost, jak snížit příjem kalorií a zhubnout. Snídaní navíc získáte energii pro lepší výkon a budete se lépe soustředit. Vyzkoušejte si dát misku celozrnných cereálií s ovocem a jogurtem a uvidíte, jaký to bude mít na vás účinek.

Stanovte si čas posledního jídla

Zamknout kuchyni na noc? I to je řešení. V rámci tohoto pravidla si stanovte hodinu, po které už nebudete jíst a oddávat se nočním nájezdům na ledničku či spíž. Po večeři si dejte na zub mražený jogurt, šálek čaje, maximálně malou porci odtučněné zmrzliny, poté si vyčistěte zuby a už nejezte. Snížíte tak pravděpodobnost, že si ještě něco dáte k jídlu.

Pozor na kalorie v nápojích

V rámci pitného režimu pijte pitnou vodu, minerální vodu s citronem, bylinkové čaje, odstředěné nebo nízkotučné mléko, případně menší sklenku 100procentního ovocného džusu. Dávejte si pozor na kalorie v limonádách, ale i alkoholických nápojích.

Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny

Jezte více ovoce a zeleniny, mějte v kuchyni vždy dostatek produktů s vlákninou a vitamíny. Po misce ovoce si jen těžko dáte sušenky nebo zmrzlinu. Během dne byste měli sníst 7-13 porcí ovoce a zeleniny, zahrnujte proto tyto produkty ke každému jídlu.

Vyměňte bílé za celozrnné

Bílý chléb, koláče, sušenky nebo preclíky? Vyměňte tyto výrobky za celozrnné plné vlákniny, díky kterým se zasytíte rychleji. Kromě toho zařaďte do jídelníčku celozrnné těstoviny, hnědou rýži, celozrnné sušenky nebo otrubové vločky.

Nenechte se svést stánky s rychlým občerstvením

Jednoduchá strategie zní, vyhněte se pokušení a nechoďte kolem stánků s rychlým občerstvením. Nechoďte s hladem nakupovat ani na večírek, vždy si dejte zdravou svačinku předem, abyste nepodlehli svodům. Vhodné je také vypít sklenici vody 15 minut před jídlem.

Zmenšete si porce

Víte, že porce doma i v restauraci jsou asi o 20 % větší, než je potřeba? Zmenšete si porce a zhubnete. Pro začátek si můžete porce vážit nebo si pořídit menší elegantní talířky a misky, na kterých bude menší porce vypadat dobře.

Choďte pěšky

Kdykoli můžete, jděte pěšky. Pořiďte si krokoměr a postupně přidávejte každý den více kroků, dokud nedosáhnete 10 000 kroků denně. 

Přidejte bílkoviny do každého jídla

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů, přidejte je proto do každého jídla za pomoci nízkotučného proteinu. Přidejte do jídelníčku nízkotučné jogurty, porce ořechů, vejce, fazole nebo libové maso.

Odlehčete jídla

Vyzkoušejte svá oblíbená jídla v odlehčených variantách. Místo salátových dresinků, majonézy, mléčných tučných výrobků dejte do dresinků jogurt nebo kysanou smetanu. Majonézu nahraďte chytrými dipy ze salsy nebo hummusu, zařaďte do jídelníčku různé druhy octů nebo použijte místo majonézy hořčici.